Bankowe potwierdzenie przelewu – jedyny dowód udzielenia pożyczki

Szczególnie znajomi, koledzy czy też krewni, zawierając umowę pożyczki, często robią to po łebkach nie spisując żadnej umowy. To i tak nieraz dobrze, że pożyczka jest udzielona przelewem, z konta pożyczkodawcy. Niektórzy przekazują pożyczkę w gotówce i nie chcą pokwitowania od pożyczkobiorcy i jeżeli będzie nieuczciwy i wyprze się, to sprawa dla pożyczkodawcy jest najczęściej przegrana. Mówią niektórzy, że ustna umowa pożyczki też obowiązuje. Tak, obowiązuje, ale jak udowodnić, że istotnie ustna umowa została zawarta?

Potwierdzenie przelewu bankowego to już jednak coś i wystarczy do wykazania, że pożyczka została udzielona ale pod warunkiem, że tytuł przelewu nie budzi większych wątpliwości. Jeżeli w tytule bankowego potwierdzenia przelewu z konta Kowalskiego na konto Nowaka napisane jest np. „Kowalski udziela Nowakowi pożyczki” to mamy sprawę czystą, z tym że taka prywatna pożyczka musi zostać najpierw wypowiedziana przez pożyczkodawcę, bo brak informacji o tym, na jaki okres czasu pożyczka została udzielona. Należy wobec tego wysłać do pożyczkobiorcy poleconą pocztą wypowiedzenie umowy pożyczki z wezwaniem do zapłaty w ciągu sześciu tygodni i z zaznaczeniem, że w razie braku zapłaty sprawa trafi do sądu. 

Pożyczkodawcy jednak wpisują często takie tytuły przelewu, że ręce opadają. Na przykład „zasilenie konta” albo „wpłata”. Takie tytuły prawne przelewów dają pożyczkobiorcy szansę na skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty – twierdzenia, że przelew nie był udzieleniem pożyczki ale na przykład … zwrotem pożyczki której on – pozwany udzielił powodowi!

Więcej przydatnych informacji w temacie udzielania prywatnych pożyczek znajduje się na pożyczkowym blogu w artykule Brak dowodu przekazania pożyczki gdzie mowa zarówno o kwestiach dowodowych jak też o zabezpieczaniu pożyczek. Cóż bowiem z tego że wykażemy że pożyczka została udzielona i uzyskamy na to prawomocny wyrok jeżeli komornik nie będzie w stanie jej wyegzekwować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *