Co to jest szkoda całkowita z OC i jak wygląda odszkodowanie?

Szkoda całkowita według definicji to takie uszkodzenie samochodu lub innego pojazdu, które według określonych obliczeń za pomocą systemu kalkulacji Audatex przekraczają siedemdziesiąt procent wartości pojazdu. Oczywiście jest kilka innych systemów do kalkulacji wartości pojazdu. W obliczeniach nie bierze się pod uwagę amortyzacji pojazdu.

Jak to wygląda w praktyce? W praktyce jest to liczone nieco inaczej. Dany ubezpieczyciel ustala wysokość wartości pojazdu na dzień wystąpienia szkody i pomniejsza o wartość pozostałości. Czyli poszkodowany otrzymuje kwotę pomniejszoną o to, co pozostało z samochodu. Wartość pozostałości zostaje ustalona przez rzeczoznawcę. Jeśli szkody są duże i nie da się naprawić szkody to auto zostaje sprzedane w obecnym stanie za pomocą aukcji i poszkodowany dostaje wartość samochodu pomniejszoną o kwotę, którą dostał ze sprzedaży pozostałości. Czyli suma ze sprzedaży wraku pojazdu plus odszkodowanie powinna równać się wartości naszego samochodu.

Takie obliczenia są stosowane dzięki orzeczeniom Sądu Najwyższego, który dokładnie przeanalizował takie przypadki i na podstawie ustawy w obecnej chwili szkoda jest obliczana właśnie w taki sposób.

Na co zwrócić uwagę? Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj zaniżają wartość pojazdu na dzień wystąpienia szkody, w wielu przypadkach ubezpieczyciel nie uznaje wyposażenia pojazdu. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy zostaje zmieniona wersja naszego pojazdu na niższy model. Te wszystkie elementy sprawiają, że możemy dostać dużo niższą kwotę niż się spodziewamy. Warto dokładnie sprawdzić całą dokumentację. Nieoceniona może okazać się pomoc w tym zakresie odpowiedniego rzeczoznawcy, który szybko wychwyci błędy. W takich przypadkach musimy złożyć pisemne odwołanie, które zobowiązuje do zmian w dokumentacji. Towarzystwa ubezpieczeniowe praktykują też inne nadużycia: http://www.finansowka.info.pl/?p=41.

Ubezpieczyciel jest zobowiązany do poprawienia dokumentacji, by była zgodna z realnym stanem rzeczy. Niestety szkodę całkowitą wynosi siedemdziesiąt procent wartości pojazdu, co w niektórych sytuacjach dla poszkodowanego jest niekorzystne.

Darmowe doradztwo: kontakt@porachunki.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *