Egzekucja z konta bankowego na które wpływa emerytura, bez zajmowania jej w ZUS

Chodzi mi o taką sytuację, w której dłużnik ma już zajętą emeryturę przez jednego komornika. Ale inny wierzyciel korzystający z innego komornika prowadzącego odrębną egzekucję z innego tytułu wykonawczego, nie wnioskuje o zajęcie emerytury lecz rachunku bankowego. Tak więc jedna egzekucja jest do emerytury a druga, zupełnie inna i prowadzona przez innego komornika zajmuje rachunek bankowy na który wpływają środki pozostałe po zajęciu emerytury w innej egzekucji. I których nie rusza już komornik prowadzący pierwszą egzekucję z emerytury ale nie z rachunków.

Nasuwa mi się pytanie, czy ten komornik który prowadzi egzekucję z emerytury nie namierzy aby też tego rachunku bankowego z którego Ty zażyczysz sobie egzekucji. Myślę, że prędzej czy później namierzy i też zajmie ten rachunek bankowy. Wtedy nastąpi zbieg egzekucji.
No ale załóżmy, że ten komornik „od emerytury” nie namierzy tego rachunku bankowego, bo na przykład dłużnik założył go niedawno, już po tym jak ten komornik sprawdził w OGNIVO czy dłużnik ma rachunki bankowe; tak niektórzy chyba spece – praktycy radzą dłużnikom, np. (w komentarzach): http://komornicy-opinie.pl/komornik-rafal-cak-kielce-opinie/. I po założeniu nowego konta złożył dyspozycję, aby emerytura była przelewana na ten rachunek bankowy. Otóż uważam (nie spotkałem się z takim przypadkiem) że dłużnik miałby w takiej sytuacji prawo zażądać od komornika aby ten pozostawiał mu na koncie emeryturę gdyż ta wpływa już po potrąceniu przez innego komornika, co oczywiście łatwo mógłby wykazać przesyłając komornikowi odpis zajęcia emerytury w tej innej sprawie. Moim zdaniem stałoby się tak samo jak w poprzedniej odpowiedzi napisałem. Nie ma tu bowiem znaczenia to, że to nie Ty otrzymujesz pieniądze z zajętej emerytury lecz inny wierzyciel. Istotne jest to, że na konto wpływa emerytura już po jej potrąceniu a Ty (tak zapewne sąd odpisałby Ci gdybyś poskarżył się na komornika, że nie zajmuje z konta wpływów z tytułu emerytury), możesz dołączyć się do egzekucji z emerytury w zakładzie ubezpieczeń. I potrącenie emerytury jest tak samo wysokie bez względu na to, czy jest dokonywane na rzecz jednego wierzyciela czy na rzecz dwóch lub więcej wierzycieli.

Darmowe doradztwo: kontakt@porachunki.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *