Jak postępować na licytacji jako jedyny licytant

Komornik zajął udział w nieruchomości należący do mojego brata który to brat jest ciężkim dłużnikiem a my jesteśmy skłóceni poważnie od wielu lat. Drugi udział w tej nieruchomości należy do mnie. Nie chcę aby jego udział kupił ktoś obcy, chcę ja kupić. Wiem, że nie mogę tego na siebie kupić, bo przepis zabrania, mam zaufanego człowieka do podstawienia który na siebie kupi i później mnie oficjalnie odsprzeda. Czytałem o tym, że najczęściej nie ma chętnych na kupno udziału w nieruchomości i tak też może nie być w tym przypadku o którym piszę. Jak mi Pan radzi zachować się, Zaryzykować i nie podchodzić do pierwszej licytacji tylko na drugiej licytacji kupić – o niższej cenie wywoławczej?

Oczywiście powinno Panu zależeć na tym, żeby nieruchomość kupić jak najtaniej (tym bardziej, że jak rozumiem, nie zależy Panu na pomocy bratu w spłaceniu jego długów). I prawdą jest, że na drugim terminie licytacji cena wywoławcza nieruchomości Jest niższa niż na pierwszym terminie; 2/3 wartości szacunkowej na drugim terminie a na pierwszym terminie to 3/4 wartości szacunkowej dokonanej przez biegłego.

Nie można wykluczyć tego, że jednak zjawi się licytant jakiś już na pierwszej licytacji. Proponuję zatem, aby wpłacił Pan rękojmię (zwaną nieprawidłowo wadium) i przyszedł na pierwszą licytację a dokładniej nie Pan tylko podstawiona przez Pana osoba. Jeżeli zobaczy, że nikogo nie ma, to po prostu nie musi brać udziału w licytacji i rękojmia zostanie Panu (tej osobie) zwrócona ponieważ rękojmia przepada tylko nabywcy który nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych: http://pamietnikwindykatora.pl/niestawienie-sie-na-licytacji-a-przepadek-rekojmi/. Wierzyciel prawdopodobnie wniesie o wyznaczenie drugiego terminu licytacji i wówczas osoba podstawiona przez Pana będzie mogła kupić nieruchomość (udział) po niższej cenie wywoławczej o ile znów nikt inny nie zjawi się jako licytant. Nie można jednak wykluczyć tego, że ktoś się zjawi i nieruchomość będzie licytowana do ceny wyższej niż wyniosła cena wywoławcza na pierwszej licytacji. Nie wydaje mi się to bardzo prawdopodobne, ale wykluczyć tego nie można.

Darmowe doradztwo: kontakt@porachunki.net.pl

Komentarze

  1. Witam, jeżeli mam współwłasność mieszkania z bratem po zmarłych rodzicach a on chce teraz sie zrzec swojej części na poczet poczet zaległych alimentów do komornika mnie nie stac splacic jemu pol kawalerki wartości/ 95 tys/ mam niepełnosprawne dziecko. Brat pracuje za granicą jako spawacz i Bardo dobrze mu się tam powodzi .

    1. Witam, komornik może licytować jego część ale ja jeszcze nie słyszałem żeby ktoś kupil na licytacji (i w ogóle) udział w mieszkaniu a tym bardziej jest to mało prawdopodobne gdy jest to kawalerka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *