Prawa i szanse żyranta

W paru słowach chciałabym przedstawić moją sprawę. W 2008 roku poręczyłam pożyczkę znajomej w . W 2017 r. komornik rozpoczął egzekucję z nieruchomości mojej i mojej siostry, w związku z tym, ja podpisałam ugodę z bankiem i spłacam pożyczkę do banku, w miesięcznych ratach. Spłaciłam 4 raty po 1.000 zł, (plus opłaty) pozostało jeszcze do spłaty ponad 12 tys. zł. Mam namiary na pracującą dłużniczkę, jednak wszystkie obietnice zwrotu kończą się na słowach. Bardzo proszę o opinię możliwości odzyskania spłat.

Poręczyciel, który spłacił kredyt za kredytobiorcę dobrowolnie lub w wyniku egzekucji, ma prawo żądać od kredytobiorcy aby ten zwrócił mu z tego tytułu pieniądze. Poręczyciel czyli żyrant może żądać od kredytobiorcy zwrotu kosztów które faktycznie już poniósł a nie także tych, co do których przewiduje że też go nie ominą.

W opisanym stanie rzeczy odzyskanie pieniędzy od kredytobiorcy może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe w standardowej procedurze to jest sądowo – egzekucyjnej. Wygląda bowiem to tak, jakby kredytobiorca nie miał żadnego majątku skoro wierzyciel zdecydował się na prowadzenie egzekucji z nieruchomości i to w dodatku będącej współwłasnością a nie wyłączną własnością żyranta, czyli dokładniej – z udziału w nieruchomości należącego do Pani. Prawdopodobieństwo sprzedaży udziału jest generalnie niewielkie, wszczynanie egzekucji z udziału często jest tylko z zamysłem postraszenia: http://debetowy.pl/niski-dlug-postraszenie-dluznika-zlicytowaniem-jego-udzialu-w-nieruchomosci/, jak widać na pani przykładzie, bywa to straszak skuteczny.

Darmowe doradztwo: kontakt@porachunki.net.pl

2 myśli na “Prawa i szanse żyranta”

  1. Chciałam dowiedzieć się czy istnieje możliwość pozbycia się długu, jestem żyrantem kredytu hipotecznego który nie jest spłacany i komornik wszedł mi na pensję

    1. Może Pani jedynie odzyskiwać od kredytobiorcy pieniądze które spłaciła Pani za niego / które wyegzekwował od Pani komornik. W ostateczności może Pani w tym celu prowadzić egzekucję z nieruchomości kredytobiorcy. To że jest ta nieruchomość obciążona hipoteka na rzecz banku który udzielił mu kredytu hipotecznego (którego jest Pani żyrantem) nie jest przeszkodą w egzekucji na Pani rzecz choć bank ma pierwszeństwo w zaspokajaniu ale tylko do wysokości kwoty hipoteki. Pozbycie się długu w taki sposób, że ktoś wstąpiłby w pani miejsce jako żyrant nie wchodzi w grę bez zgody banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *