Sprawdzenie kredytobiorcy przez żyranta

Piszę do Państwa bo nie wiem gdzie się zgłosić o poradę. Mama podpisała trzy lata temu ze będzie żyrantem. Niestety doszło do takiej sytuacji ze musi za ta osobę spłacać ten kredyt. Nie wiem czy ta osoba ma już prace i może sama dalej spłacać, czy jest możliwość sprawdzenia tego? Spłacając ten kredyt mama wpadła w swoje podstawowe długi których nie jest w stanie spłacać i grozi im komornik. Zadłużenia za mieszkanie ma ok.10tys zł. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji by mama spłacała tylko swoje zadłużenie a nie kredyt tej pani? Czy jak jestem zameldowana na pobyt stały u rodziców ale nie mieszkam tam od ponad 6 lat to jeśli wejdzie komornik i rodzice nie będą mieli nic wartościowego to może coś co do mnie należy mi zająć?

Pani mama nie może legalną drogą sprawdzić czy kredytobiorca pracuje i ile zarabia, nie jest uprawniona do otrzymania takiej informacji nawet jako żyrant kredytu, który sama spłaca. Poza tym i tak nie mogłaby skutecznie żądać od banku aby prowadził egzekucję przeciwko kredytobiorcy, a zaniechał egzekwowania długu od niej. To bank decyduje o tym, przeciwko komu skieruje egzekucję kredytu; przeciwko kredytobiorcy czy przeciwko żyrantowi. Jednakże jeśli Pani mama spłaciła już za kredytobiorcę część kredytu, to może domagać się od niego zapłaty tychże kosztów przez nią poniesionych, w tym celu musiałaby wystąpić do sadu z pozwem o zapłatę. Nie wiadomo jednak czy będzie z czego odzyskać dług, bo żyrant może już nic nie posiadać oficjalnie. W związku z taką ewentualnością żyrant powinien zabezpieczyć się przed poręczeniem kredytu.

Natomiast komornik może zajmować rzeczy które m.in. znajdują się we władaniu dłużnika, czyli np. wszystkie przedmioty w jego mieszkaniu. Jeżeli jednak zajmie rzecz która należy do Pani, to może Pani żądać jej zwolnienia wzywając wierzyciela (a wiec w tym wypadku bank) aby wystosował do komornika wniosek o zwolnienie tej rzeczy spod egzekucji a jeśli tego nie uczyni, to może Pani wnieść do sądu stosowne powództwo przeciwko bankowi. O ile oczywiście będzie Pani w stanie wykazać że zajęta rzecz jest własnością Pani a nie dłużnika – Pani mamy.

Darmowe doradztwo: kontakt@porachunki.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *